מיתוסים לגבי ריצה

1. חלבון זה רק לשרירנים.

זוהי הנחה מוטעית מן היסוד כמובן, חלבון הוא אב מזון חיוני לכל אדם, ובפרט למתאמן המתמיד ועד לרמת ספורטאי מקצוען בכל ענף.

החלבון מסייע לתהליכי התאוששות ובניית שריר, ולכן נדמה פעמים רבות שבניית שריר מתרחשת רק בתחומים בולטים באופן קונקרטי כפיתוח הגוף. למתאמנים מומלץ להקפיד במיוחד על מאזן חלבונים וישנם גם תוספי אבקת חלבון שנועדו לסייע במשימה זו, אך חלבון הוא בהחלט אב מזון חיוני לכל אדם, בין אם מתאמן ובין אם "בטטת כורסא".

2. כאשר מפסיקים להתאמן, אפילו לזמן קצר, שריר הופך לשומן.

כמובן שמדובר בטעות.

שריר אינו יכול להפוך לשומן, מדובר ברמת הבסיס במסלולים מטאבולים שונים.מה שקורה באמת הוא שישנה ירידה בנפח השריר, ובצירוף של המשך אכילה מרובה (צריכה קלורית גבוה), נוצר עודף קלורי העלול להביא להשמנה.

3. על מנת "להתחטב" מה שחשוב זה הרבה חלבון, בלי פחמימה, ובלי שומן.

גם זו כמובן טעות.

עלינו להבין כי מעבר ל-3 אבות המזון המרכזיים כ"יחידות אנרגיה" , מצויים ומעורבים עוד מאות תהליכים בגוף אשר מקורות מזון נרחבים חיוניים לתפקודם, ובפרט במערכת השלד – שריר, אין החלבון לבדו יכול "לטפל" בכל. גופנו זקוק לכל אבות המזון.

4. ככל שאתאמן יותר ואוכל פחות, אהיה מוכן לקיץ מהר יותר.

אימון עצים ובלתי מדורג עשוי להביא לכדי תשישות, פציעות מגוונות, פגיעה בפעולות יומיומיות, ואף חמור מכך.

שילוב של אימון לא מוקפד ולא מדורג, לצד גירעון קלורי ו/או התנזרות חדה מאד עשויים להביא אף לדלדול מסת השריר, קרי הפרשה מוגברת של קורטיזול, אשר בין היתר יפרק יותר חלבונים מאשר שומנים.

אם נפעל על פי המיתוס הזה, אולי נראה ירידה במשקל, אך יהיה זה לצד גוף רופס ו/או שדוף. מדובר בסכנה בריאותית של ממש ומה ההיגיון לשאוף לנראות בריאה אם אעשה נזק עצום לעצמנו גם במישור חשוב זה?! חשוב מאד להקפיד על תזונת ספורט נכונה, במיוחד בתקופת אימונים אינטנסיבית. אם אתם צריכים טיפים בנושא זה, אנו עומדים כאן לרשותכם ואתם מוזמנים ליצור עמנו קשר.

5. נשים שמרימות משקולות באימון משולב יהיו "מנופחות".

לנשים וגברים מבנה שונה, וסוגי ורמות הורמונים שונים.

אישה ממוצעת ובריאה תפריש את הורמון האסטרוגן הנשי, ולא את הורמון הטסטוסטרון הגברי, אשר תורם בין שלל פעולותיו ל"מסה" המדוברת.

יתרה מכך, מומלץ מאד גם לנשים לבצע תרגילי התנגדות לשם חיזוק ומיצוק הגוף, חיזוק העצמות ושיפור עשרות תהליכים שונים בגוף.

בפרט אצל נשים הרות או לקראת הריון, או לחילופין בגיל המעבר, מומלץ לבצע אימון מותאם לחיזוק והקלה, ובלבד שתרגילים אלו ילוו ע"י איש מקצוע להתאמת הפעילות על מנת שתהיה רבה התועלת על הנזק.

מיתוסים על אימונים

6. מומלץ להתאמן רק בבוקר/בערב.

מומלץ קודם כל לבצע פעילות גופנית סדירה ומבורכת בכל זמן שיש.

כאשר מדובר באימון אינטנסיבי, הזמן המומלץ ביותר הוא בחלק הראשון של היום, אך לא בשעה-שעה וחצי הראשונה מרגע ההשכמה, כי אם מעט אח"כ, ובלבד שמדובר במנוחה טובה ומספקת, והכנה ראויה של הגוף לאימון מקצועני ובעל עומסים גדולים, אך שוב, למען הבריאות והאוכלוסיה הכללית, בכל מקום, ובכל זמן פעילות גופנית מבורכת.

7. משקולות הן "אנאירובי", ומסילות, אלפיטיקלים אופניים ועוד הם מכשירי "אירובי".

מנגנון אירובי או אנאירובי תלוי ברמת הדופק ובמשך הזמן, המשפיעים על סיבים לבנים/אדומים/מעורבים (כאשר ישנה נטיה גנטית בסיסית כמובן).

למשל, אפשרי לקיים אימון עם משקלים קטנים בתרגילים מורכבים למשך מספר דקות, ובכך לייצר מנגנון שלכל הפחות אינו "אנאירובי", ולחילופין, לקיים אימון בעל התנגדויות גדולות והאצות מהירות לזמן קצר אשר יפעיל מנגנון דומה דווקא בתחנת אימון הנחשבת "אירובית".

8. על מנת להעלות במשקל בעזרת תוסף תזונה אבחר בגיינר ביחס גבוה ככל האפשר.

יש לתת דגש ולהתייחס פרטנית למצב הנתון, לסך התפריט ולרכיבי תוסף התזונה.

איכות על חשבון כמות בהחלט יבואו כאן בחשבון, ובפרט אם וכאשר ידובר על אבקת גיינר ביחס גבוה אשר עשירה בסוכר לבן/ מלתודקסטרין/ עמילן תירס מעובד.

9. חלבון איזולאט נועד לשתייה מיידית לאחר אימון.

מחקרים עדכניים מצביעים כי חלבון איזולאט יכול לתת תמורה נהדרת עוד יותר לפני האימון מאשר לאחריו. עם זאת, צריכת חלבון אפשרית ומועילה גם לאחר אימון. לאורך זמן, רצוי לשלב מספר מקורות בעלי ערך ביולוגי גבוה, כמו למשל מעט חלבון איזולאט לצד אלבומין, ביצה וקזאין (ממש אין חובה בתוסף מסוג מיצלרי כנהוג לחשוב) או דג וביצה/בקר/עוף ללא אנטיביוטיקה שהם בעלי ערך ביולוגי גבוה מספיק, אך מעט נמוך יותר מהמצויינים לעיל. לטבעונים כמובן, שילוב של קטניה עם דגן עשוי להוות אופציה ראויה.

10. מה שחשוב זה אחוז החלבון בפרט.

על מנת להגיע לתפריט מאוזן בכלל, ולספיגה מיטבית של אבקת חלבון בפרט, כדאי לשים לב לתמיכה כוללת של אבות מזון שונים, וכן תמיכה של ויטמינים ומינרלים, בדגש על סידן, אשלגן, מגנזיום ו- ויטמיני B המסיסים במים. כמו כן, תוספי תזונה כדוגמת קריאטין ומשקאות איזוטוניים יכולים לסייע מאד.

יום נפלא, אלון.